عيد سعيد مبعث تبريک و تهنيت باد

حضرت آیت ‌الله حاج شيخ محمدجواد فاضل لنکراني(دامت برکاته) مورخ 30 فروردين 96 در جمع تعداد زيادي از فضلاي حوزه علميه قم، در مؤسسه علمی فرهنگی مفتاح کرامت بحث مبسوطي...

ادامه مطلب

حضرت آیت الله حاج شیخ محمد جواد فاضل لنکرانی(دامت برکاته) در اجلاسیه مديران حوزه‌های علمیه خواهران که در تاريخ 96/1/31 برگزار شد بياناتي را پيرامون اهميت حضور بانوان...

ادامه مطلب

مجموعه دروس

شناسنامه یک درس

یکی از قواعد فقهیه مهمی که در فقه موارد کاربرد بسیار زیادی دارد، و دارای ابعاد وسیعی از نظر مباحث علمی است، قاعده قرعه است. این قاعده در همه‌ی ابواب فقه مانند طهارت، صلاة، زکات، حجّ، معاملات، باب قضا و شهادات جاری است.

این بحث در 23 جلسه در ماه رمضان سال 87 مورد بررسی قرار گرفته است که مهمترین مباحث مطرح شده در آن به قرار زیر است:
آیا قاعده قرعه در همه ابواب جریان دارد یا خیر؟

آیا این قاعده یک قاعده‌ی تعبّدیه و تأسیسی است؟

چرا فقها و اصولیین در مواردی که جهل به حکم واقعی دارند و نمی‌دانند که فلان عمل واجب است یا حرام؛ واجب است یا مستحب قاعده‌ی قرعه را پیاده نمی‌کنند؟

آیا قرعه عنوان عزیمت دارد و یا عنوان رخصت دارد؟

آیا قرعه از مناصب خاصّ امام معصوم علیه السلام است؟

آیا قرعه از امارات است؟

در تعارض بین قرعه و اصالة التخییر، و در دوران بین قرعه و استصحاب کدام یک بر دیگری مقدّم است؟

تالیفات

 • أسرار الصلاة
  أسرار الصلاة
 • قاعده قرعه
  قاعده قرعه
 • قاعده تسامح در ادلّه سنن
  قاعده تسامح در ادلّه سنن
 • گفتارهاي مهدوى
  گفتارهاي مهدوى
 • الخطابات القانونية
  الخطابات القانونية
 • حجاب و نظام اسلامي
  حجاب و نظام اسلامي
 • اسرار و آداب نماز
  اسرار و آداب نماز
 • بررسى فقهى سلاح‌هاى کشتار جمعى
  بررسى فقهى سلاح‌هاى کشتار جمعى
 • خمس، انفال، فيء در قرآن کريم
  خمس، انفال، فيء در قرآن کريم
 • ربا در قرآن کريم
  ربا در قرآن کريم
شناسنامه یک کتاب
قاعده قرعه
قاعده قرعه
فهرست کتاب

از قواعدى كه به آن در استنباط تكاليف در موضوعات اعتماد شده و در متون دينى مطرح گرديده، قاعده قرعه است. اين قاعده از ديرباز توجّه فقهاى اسلام و اماميه را به خود جلب كرده است و در كتاب‌هايشان آن را از زواياى مختلف مورد بحث قرار داده‌اند. این بحث در ماه رمضان 1429 قمرى (1387ش) موضوع درس خارج حضرت آیت الله فاضل لنکرانی بوده است. معظّم‌له اين قاعده را اگرچه در برخى از جهات مطابق با سيره عقلاء دانسته، اما از جهاتى ديگر آن را يك قاعده تعبّدى شرعى مى‌داند. ایشان با شرائطى به اثبات رسانده‌اند كه اين قاعده در مورد شبهات موضوعى مقرون به علم اجمالى نيز جارى است. همچنین ايشان با توجه به برخى از عبارت‌هاى موجود در روايات باب قرعه، هم‌چون «كلّ ما حكم الله‌ به فليس بمخطى‌ء» بر اماره بودن آن استدلال كرده‌اند.این کتاب در 392 صفحه در قطع وزیری و به زبان فارسی در سال 1394 به چاپ رسیده است.

مطلب برگزیده

در دعاهای رجب و شعبان، یکی از دعاهایی که می‌خوانید اين است: «اللّهم اقْسِمْ‏ لَنَا مِنْ‏ خَشْيَتِكَ‏ مَا يَحُولُ بَيْنَنَا وَ بَيْنَ مَعَاصِيك‏» می‌گويیم خدایا دل ما را از خشیت خودت پر کن که وقتی با معصیت و گناه مواجه می‌شویم حائل بين ما و گناه شود و نگذارد مرتکب گناه شوم.
خدا می‌فرماید اگر فقط برای من عبادت کردی من قلب تو را پر از خوف خودم می‌کنم، بعد در مقابل مي‌فرمايد: «وَ إِنْ لَا تَفَرَّغْ‏ لِعِبَادَتِي‏ أَمْلَأْ قَلْبَكَ شُغُلًا بِالدُّنْيَا» اگر قلب خودت را فارغ برای من قرار ندادي و خالصانه عبادت نکردي قلب تو را پر از دنیاطلبی می‌کنم تا هر روز دنبال یک چیزی از امور دنیا باشی و سیر هم نشوی، « لَا أَسُدَّ فَاقَتَكَ وَ أَكِلْكَ إِلَى طَلَبِك‏»، هر حاجتی هم داشته باشی به تو نمی‌دهم، اعتکاف این نتیجه را باید داشته باشد.
بايد تمرین باشد در اینکه انسان قلب خودش را پر از معرفت خدا و خالی از غیر خدا کند. اين تربیت نفس است، صدها استاد اخلاق و صدها عارف که برای شما صحبت کنند اندازه‌اش به قدر این دو سه روزه‌ی اعتکاف نیست، آثارش خیلی عجیب است.

بیان معظم له در جمع معتکفین مسجد مقدس جمکران

گالری تصاویر