جدید ترین اخبار سایت

 

 

 • یک پرسش و پاسخ
 
 

عید نوروز و مناسبتهای آن نزد شیعه

  پرسش : طلبه‌‌ای هستم که درباره نوروز تحقيق مي‌کنم، و چند سؤال درباره نوروز دارم. نظر شما درباره نوروز چيست؟ آيا مي‌‌توان آن را عيد تلقي کرد؟ آيا شرکت، برگزاري و بزرگ نمودن «چهارشنبه سوری» و «هفت سين» و «سيزده بدر» از نظر شرع درست است يا خير؟
  پاسخ : 1- عيد نوروز
  يكى از سنت‌‌هاى ديرينه؛ «عيد نوروز» است كه در اين عيد، ديد و بازديدها ميان فاميل، اقوام و دوستان انجام مى‌‌گيرد و در اين ايام در ميان مسلمانان فرهنگ صله رحم ديني بازتاب بيشتري پيدا مي‌‌کند.
  نوروز؛ هم در کلمات علمای شيعه مطرح است و هم در روایات مطرح بوده است و به طور اختصار نظر شما را به روایات و مطالب مفيد پيرامون آن جلب مي‌‌کنيم.

  نوروز در روایات

  در حديثي که معلّى بن خنيس از امام صادق(ع) نقل مى‌‌كند(بحارالأنوار: ج‏56، ص92و93) مُعلّى بن خُنَيس می‌‌گويد: در روز نوروز، بر امام صادق(ع) وارد شدم. فرمود: امروز را مي‌‌شناسی؟ گفتم: فدايت شوم روزيست كه عجمها آن را بزرگ می‌‌دارند و به هم هديه مي‌‌دهند. فرمود: به كعبه‏اى كه در مكّه است، اين شيوه براى امريست ديرين كه برای تو تفسيرش كنم تا بفهمى. گفتم: اى آقاي من، آن را از شما بدانم محبوبتر است نزد من از اينكه مرده‏هايم زنده شوند و دشمنانم بميرند. فرمود: در نوروز بود كه خدا از بنده‏هايش پيمان گرفت او را بپرستند و شريك با او نياورند، و به رسولان و حجت‌‌هاي خدا گرايش پيدا کنند، و به ائمّه(عليهم السلام) ايمان آورند.

  نخستین روز است كه خورشيد تابيده، باد وزيده، گل شكفته در زمين، روزى كه كشتى نوح بر جودى استوار شده، روزى كه خدا در آن هزارها كه از ترس مرگ گريخته و مرده بودند زنده كرد، روزى كه جبرئيل به پيغمبر فرود آمد روزى كه پيغمبر(ص) على(ع) را بدوش گرفت تا بتهاى قريش را از فراز كعبه افكند و خرد كرد، و همچنين بود ابراهيم(ع). روزى كه پيغمبر(ص) فرمود تا اصحابش با أميرالمؤمنين(ع) بيعت كردند. روزى كه پيغمبر(ص) على(ع) را به وادى پريان فرستاد تا از آنها بيعت گيرد. روزى كه دوباره مردم با على(ع) بيعت كردند. روزى كه بر خوارج نهروان پيروز شد و ذوالثدية را كشت، روزى كه قائم ظهور كند و روزى كه بر دجّال پيروز شود و او را در زباله‏دان كوفه بدار زند. نوروزى نيايد جز اينكه ما توقع فرج داريم، زيرا از روزهاى ما و روزهاى شيعيان ما است. عجم آن را حفظ کردند و شما آن را گم كرديد.

  فرمود: يكى از پيغمبران از پروردگارش پرسيد چگونه اينها را كه برون شدند زنده كنى؟ خدا در اين روز باو وحى كرد آب بر مرقدشان بپاشد كه نخست روز سال پارسيانست و آنان كه 30 هزار بودند زنده شدند، و آب پاشيدن در آن روز سنّت شد. گفتم: اى آقايم، قربانت نام روزهاى پارسى را بمن می‌‌گوئی؟ فرمود: آنها 30 روزند از ماههاى قديم بى‏كم و بيش در هر ماه.
  امام صادق(ع) مي‌‌فرمود: سعد است و مبارك، روز شاديست، با أميران و سروران در آن سخن گوئيد، حوائج را بخواهيد كه برآورده شوند به اذن خدا، نوزادش مبارك است، نزد سلطان برويد، بخريد، بفروشيد، زراعت كنيد، درخت بكاريد بنا كنيد، سفر كنيد كه همه كار را شايد و تزويج را، بيمارش بزودى به شود گمشده‏اش يافت شود ان شاء اللَّه.

  و باز معلى بن خنيس از آقا امام صادق(ع) درباره نوروز روايت كرده که فرمود:
  «فِي يَوْمِ النَّيْرُوزِ قَالَ إِذَا كَانَ يَوْمُ النَّيْرُوزِ فَاغْتَسِلْ وَ الْبَسْ أَنْظَفَ ثِيَابِكَ وَ تَطَيَّبْ بِأَطْيَبِ طِيبِكَ وَ تَكُونُ ذَلِكَ الْيَوْمَ صَائِماً فَإِذَا صَلَّيْتَ النَّوَافِلَ وَ الظُّهْرَ وَ الْعَصْرَ فَصَلِّ بَعْدَ ذَلِكَ أَرْبَعَ رَكَعَاتٍ تَقْرَأُ فِي أَوَّلِ كُلِّ رَكْعَةٍ فَاتِحَةَ الْكِتَابِ وَ عَشْرَ مَرَّاتٍ إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ وَ فِي الثَّانِيَةِ فَاتِحَةَ الْكِتَابِ وَ عَشْرَ مَرَّاتٍ قُلْ يَا أَيُّهَا الْكَافِرُونَ وَ فِي الثَّالِثَةِ فَاتِحَةَ الْكِتَابِ وَ عَشْرَ مَرَّاتٍ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ وَ فِي الرَّابِعَةِ فَاتِحَةَ الْكِتَابِ وَ عَشْرَ مَرَّاتٍ الْمُعَوِّذَتَيْنِ وَ تَسْجُدُ بَعْدَ فَرَاغِكَ مِنَ الرَّكَعَاتِ سَجْدَةَ الشُّكْرِ وَ تَدْعُو فِيهَا يُغْفَرُ لَكَ ذُنُوبُ خَمْسِينَ سَنَةً»؛(مصباح المتهجد،ص591، وسائل، ج‏5، ص 288)

  هر وقت نوروز شد، پس غسل كن، و پاكيزه ترين لباسهايت را بپوش و خود را با بهترين عطرهايت خوش بو کن و آن روز را روزه بدار. پس زمانى كه نافله هاى(نمازهاى ظهر و عصر) و خود نمازهاى ظهر و عصر را خوانديد پس بعد از اينها چهار ركعت نماز بخوان(به اين نحو:) در اول هر چهار ركعت سوره فاتحه الكتاب بخوان و ده بار سوره "انا إنزلناه فى ليله القدر" و در ركعت دوم فاتحه الكتاب و بعد ده مرتبه "قل يا آيها الكافرون" و در ركعت سوم فاتحه الكتاب و بعد ده مرتبه "قل هو الله إحد" و در ركعت چهارم فاتحه الكتاب و بعد ده مرتبه سوره "ناس و خلق" را بخوان. و بعد از خواندن اين چهار ركعت(كه به رو ركعت بايد خوانده شود) سجده شكر كن و در سجده دعا كن(براي خودت) كه گناه پنجاه سال تو آمرزيده شود.

  2- «چهارشنبه سوری» و «سیزده بدر» از خرافات هستند و اگر رفتن در آنها مفسده داشته باشد جایز نیست.
  در مورد «هفت سين» نيز از طرف شارع مقدس منعي نشده و اشکال شرعي ندارد.
 • شناسنامه یک کتاب
 
 

اسرار و آداب نماز

این مجموعه شامل جلسه‌های مختصر مطرح شده در رابطه با اسرار نماز از صدای معارف جمهوری اسلامی ایران است. از جمله مهمترین مباحث مطرح شده در این کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد: ضرورت آشنايي با اسرار نماز، حضور قلب در نماز، مراتب و موانع حضور قلب در نماز، اسرار وضوء، سرّ تعيين وقت براي نماز، عقوبت بي‌توجهي به وقت نماز، آداب و اسرار حرکات در نماز و... است. این کتاب در قطع وزیری و در 506 صفحه در سال 1393 به چاپ رسیده است.

 • شناسنامه یک درس
 
 

حجاب 1386

تفسیر قرآن کریم » آیات الاحکام » حجاب 1386

عمده ی آيات حجاب در دو سوره مهم احزاب و نور ذکر شده است. در این سلسله مباحث آیات 53 ، 55 و 59 از سوره احزاب و آیات 30 و 31 از سوره نور مورد بررسی قرار گرفته اند.
مهم ترین سوالاتی که در این سلسله مباحث به آن پاسخ داده شده به قرار زیر است:
آیا برخی از آیات حجاب مختص به زنهای پیامبر است یا عمومیت دارد؟
محدوده پوشش در حجاب در چه حدی است و آیا چادر در حجاب موضوعیت دارد یا خیر؟
حجاب حق است يا تكليف ؟
حجاب ویژه زنان است یا شامل مردان هم می شود؟

 • برگزیده
 
 
   مهمترین مسئله‌ی دینی و واقعه‌ی تاریخی ما «غدیر» است، اگر ما در منابع دینی از قرآن گرفته تا سنت رسول خدا و ائمه‌ی طاهرین(علیهم السلام) تتبع کنیم، چیزی مهم‌تر از ولایت نداریم.
  این ولایتی که می‌گوئیم، نه مجرد اینکه ما یک اعتقاد قلبی داشته باشیم که امیرالمؤمنین(ع) حجت خدا و جانشین بلافصل رسول خدا(ص) بوده، که این باید هم باشد، اما یک نکته‌ای در کلمات امام خمینی(رضوان الله علیه) هست که می‌فرمودند مسئله‌ی ولایت تجلّی اصلی‌اش در مسئله‌ی حکومت است. یعنی ما که می‌گوئیم ولایت خیلی مهم است «ولم یناد بشیءٍ مثل ما نودی بالولایة»، این فقط یک امر قلبی نیست که بگوئیم ما را به این ذوات مقدسه متصل می‌کند، باید معتقد باشیم آنهایی که صلاحیّت حکومت دارند، فقط و فقط اینها هستند، اصلاً هیچ کسی حق حکومت بر بشر ندارد الا خدا، رسول و اولو الامر.
  بیانات معظم له پيرامون اهميت عید غدیر

 
 

یادمان مرحوم والد حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (قدس سره)

 • زندگی نامه
 • تألیفات
 • احکام و فتاوا
 • پیام ها
 • تصاویر