جدید ترین اخبار سایت

 

 

 • یک پرسش و پاسخ
 
 

مصرف وام در غیر مورد توافق بانک

  پرسش : چنانچه فردي با هدف اخذ وام به بانک مراجعه و تحت عنوان يکي از عقود اسلامي تسهيلات دريافت نمايد و آن را صرف پرداخت بدهي خود نمايد، 1. درصورتي که بانک تا آخر از نيت و عملکرد گيرنده تسهيلات اطلاع نيابد، آيا مي توان گفت سود دريافتي بانک شرعا صحيح بوده اما براي فرد با توجه به اينکه از همان اول قصد قرض ربوي را داشته است، حکم ربا را دارد؟ 2. اگر بانک متوجه شود که فرد از اول قصد صوري داشته است، آيا بانک بايد فرد را ملزم به پرداخت اصل پول و احيانا خسارات ناشي از تصرف غير مجاز فرد نمايد و يا مي تواند سود مندرج در قرارداد را اخذ کند؟ 3. در صورتي که بانک از تخلف گيرنده تسهيلات مطلع شد ولي همان سود مندرج را درخواست نمود، حکم ربا ندارد؟
  پاسخ :
  1. مصرف وام در غیر از موردی که برای آن وام گرفته شده شرعا جایز نیست و سودی که بابت وام می‌دهد ربا حساب می‌شود و اگر بانک نمی‌‌داند که گیرنده وام طبق قانون شرعی وام، عمل کرده یانه، گرفتن سود برای بانک اشکال ندارد، اما دادن سود برای وام گیرنده حرام است یعنی سودی که می‌دهد ربا است و ربا دادن مثل ربا گرفتن حرام می‌‌باشد.

  2. اگر بانک  از اول بداند، که  وام گیرنده به آن عمل نمی‌‌کند دادن وام با گرفتن سود جایز نیست و هم چنین اگربعد از دادن وام متوجه شود که وام گیرنده به قانون شرعی وام عمل نمی کند، می تواند وام گیرنده را ملزم به باز پس دادن وام نماید.

  3. اگر بانک بداند که وام گیرنده طبق قانون شرعی عمل نکرده و سود وام را بگیرد ربا است.
  البته در تمام این موارد اگر شخص عمل دیگری غیر از آنچه که بانک شرط کرده انجام دهد و بانک را در آن فضولتا شریک کند و سپس بانک قبول کند، دراین صورت سودی را که به بانک می دهد اشکالی ندارد.
 • شناسنامه یک کتاب
 
 

أسرار الصلاة

این مجموعه شامل جلسه‌های مختصر مطرح شده در رابطه با اسرار نماز از صدای معارف جمهوری اسلامی ایران است. از جمله مهمترین مباحث مطرح شده در این کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد: ضرورت آشنايي با اسرار نماز، حضور قلب در نماز، مراتب و موانع حضور قلب در نماز، اسرار وضوء، سرّ تعيين وقت براي نماز، عقوبت بي‌توجهي به وقت نماز، آداب و اسرار حرکات در نماز و... است. این کتاب ترجمه عربی کتاب اسرار و آداب نماز است که در قطع وزیری و در 519 صفحه در سال 1393 به چاپ رسیده است.

 • شناسنامه یک درس
 
 

سال 1382

فقه » خارج فقه » اجتهاد و تقلید » سال 1382

متن برای توضیحات دسته بندی

 • برگزیده
 
 
  ما معتقدیم که امام از حاقّ همين فقه این انقلاب را به وجود آورد. پس بیائیم در حوزه‌ها افکار علمی امام را بیشتر مطرح کنیم. باید این اظهار تأسف را کرد که امروز افکار علمی امام آن‌طور که توقع هست مطرح نمي‌شود. و لو تا يک اندازه قدم‌های خوبی برداشته شده، باید این مفهوم بسیار با ارزش انقلابی بودن و انقلابی گری، همیشه وجهه بارز و شاخص حوزه‌های علمیه باشد. نباید در هيچ زمانی گرد و غبار سکوت و بی‌تفاوتی بر حوزه علميه بنشیند و نمی‌نشیند!
  این حوزه بحمدالله حوزه‌ای زنده و بالنده و در جریان است و خیلی محکم و مقاوم در مسیر انقلاب حرکت مي‌‌کند و اگر بخواهیم این حرکت ما دقیق‌تر و صحیح‌تر باشد، باید آن شاخصه‌ها و معیارهایی که امام خميني(ره) فرموده‌اند را بیشتر شناسایی کنیم و به میدان بیاوریم. باید وحدت نیروهای انقلابی را در پرتو مبانی امام و رهبري معظم انقلاب حفظ کنیم تا اینکه این حوزه همان‌طور که ایشان فرمودند اگر حوزه انقلابی باشد جامعه انقلابی است، اگر حوزه از انقلاب فاصله بگیرد، جامعه و توده‌ی مردم هم از انقلاب فاصله می‌گیرند.
  بيانات معظم له پيرامون انقلابي‌‌گري در حوزه‌‌هاي علميه

 
 

یادمان مرحوم والد حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (قدس سره)

 • زندگی نامه
 • تألیفات
 • احکام و فتاوا
 • پیام ها
 • تصاویر