جدید ترین اخبار سایت

 
 • یک پرسش و پاسخ
 
 

مسیر صحیح توبه و تطهیر از گناهان

  پرسش : قلبی که در اثر کثرت گناهان کبیره، بشدت تیره و سیاه شده و نسبت به کلام حق و حقیقت، حتی با استدلال و عقل هم یقین پیدا نمی‌‌کند و دائما سمت و سوی او به باطل و بطالت است، چطور می‌‌توان این قلب سیاه و ناامید را از کثافات عمیق تطهیر کرد و به یقین رساند و در مسیر مذهب حقّه إثنی عشری قرار داد؟
  پاسخ :
  از امام محمد باقر(علیه السلام) روایت شده که فرمود:
  «ما من عبدٍ إلاَّ فی قلبه نکتة بیضاء، فإذا أذنب ذنباً خرج فی النکتةِ نکتةٌ سوداء، فإن تاب ذهب ذلک السواد، وإن تمادى فی الذنوب زاد ذلک السواد حتى یُغطِّی البیاض، فإذا غُطِّی البیاض لم یرجع صاحبه إلى خیر أبداً، وهو قول الله عز وجل: (کلاّ بل ران على قلوبهم...)»؛
  بدرستي كه بنده اگر گناهي را مرتگب شود لكه سياهي در دل او پديد می‌آید كه اگر از گناه خود دل بر كند و استغفار وتوبه نمود دلش صاف می‌شود و اگر گناهي ديگر كرد با تكرار گناه لكه افزون‌تر می‌شود تا جايي كه خانه قلب را سياهی فرا می‌گیرد در اين صورت است كه دل ديگر استعداد ندارد انوار ارزشهاي معنوي را در خود تابش دهد ودر اين چيرگی گناه است كه خداوند می‌فرمایید: نه بلكه گناهشان بر دلهايشان چيره شده است.
  با توجه به روایات، واجب است انسان از گناهان خود توبه کند و با توبه سیاهی گناه را از روی دل پاک کند و با انجام واجبات و کارهای خوب؛ مانند تلاوت قرآن، معنویت و نورانیت قلب را حفظ و زیاد نماید.
  کارهایی که قلب انسان را زنده و نورانی نگه می‌‌دارد، روزه گرفتن، نمازهای واجب یومیه، نماز شب، تلاوت قرآن، خوش خلقی و خدمت به بیچارگان می باشد.
  با انجام کارهای خوب و ترک گناه و توبه و استغفار از گناه، زنگار گناه را از قلبتان پاک کنید و با تلاش در طاعت خداوند و تلاوت قرآن، مخصوصا در شبها، نورانیت به قلب خود ایجاد کنید تا از این طریق بر یقین قلبی شما نیز افزوده گردد.
 • شناسنامه یک کتاب
 
 

اسرار و آداب نماز

این مجموعه شامل جلسه‌های مختصر مطرح شده در رابطه با اسرار نماز از صدای معارف جمهوری اسلامی ایران است. از جمله مهمترین مباحث مطرح شده در این کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد: ضرورت آشنايي با اسرار نماز، حضور قلب در نماز، مراتب و موانع حضور قلب در نماز، اسرار وضوء، سرّ تعيين وقت براي نماز، عقوبت بي‌توجهي به وقت نماز، آداب و اسرار حرکات در نماز و... است. این کتاب در قطع وزیری و در 506 صفحه در سال 1393 به چاپ رسیده است.

 • شناسنامه یک درس
 
 

سال 1382

فقه » خارج فقه » اجتهاد و تقلید » سال 1382

متن برای توضیحات دسته بندی

 • برگزیده
 
 
  دهه کرامت زمان بسيار مناسبی است. ما سه قطب معنوی بزرگ در ایران داریم، مشهد، قم و شیراز، و باید از این فرصت استفاده شود کما اینکه استفاده هم می‌شود.
  همینجا یادی کنم از مرحوم والدمان(رضوان الله تعالی علیه) که آن زمان برای حوزه علميه ثقیل بود که یک روز را به عنوان ولادت حضرت معصومه(سلام الله علیها) معین کنند، می‌گفتند ما نسبت به آن دلیل قطعی نداریم و فقط مي‌توانيم حول و حوش آن را از جهت تاریخی بيان کنيم. لذا مناسب است روز معيني را ذکر نکنیم.
  مرحوم والد ما در پاسخ به سؤالی که از ایشان شد، فرمودند بالأخره این حضرت که حق بزرگی بر همه‌ی شیعه دارد یک روزی متولد شده و یک روزی هم از دنیا رفته، حالا ما باید این دو روز را در کشور احیا کرده و مردم را متوجه کنیم و آثارش را هم ببینیم.
  بخشي از بيانات معظم له در ديدار شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت