جدید ترین اخبار سایت

 

 

 • یک پرسش و پاسخ
 
 

مصرف وام در غیر مورد توافق بانک

  پرسش : چنانچه فردي با هدف اخذ وام به بانک مراجعه و تحت عنوان يکي از عقود اسلامي تسهيلات دريافت نمايد و آن را صرف پرداخت بدهي خود نمايد، 1. درصورتي که بانک تا آخر از نيت و عملکرد گيرنده تسهيلات اطلاع نيابد، آيا مي توان گفت سود دريافتي بانک شرعا صحيح بوده اما براي فرد با توجه به اينکه از همان اول قصد قرض ربوي را داشته است، حکم ربا را دارد؟ 2. اگر بانک متوجه شود که فرد از اول قصد صوري داشته است، آيا بانک بايد فرد را ملزم به پرداخت اصل پول و احيانا خسارات ناشي از تصرف غير مجاز فرد نمايد و يا مي تواند سود مندرج در قرارداد را اخذ کند؟ 3. در صورتي که بانک از تخلف گيرنده تسهيلات مطلع شد ولي همان سود مندرج را درخواست نمود، حکم ربا ندارد؟
  پاسخ :
  1. مصرف وام در غیر از موردی که برای آن وام گرفته شده شرعا جایز نیست و سودی که بابت وام می‌دهد ربا حساب می‌شود و اگر بانک نمی‌‌داند که گیرنده وام طبق قانون شرعی وام، عمل کرده یانه، گرفتن سود برای بانک اشکال ندارد، اما دادن سود برای وام گیرنده حرام است یعنی سودی که می‌دهد ربا است و ربا دادن مثل ربا گرفتن حرام می‌‌باشد.

  2. اگر بانک  از اول بداند، که  وام گیرنده به آن عمل نمی‌‌کند دادن وام با گرفتن سود جایز نیست و هم چنین اگربعد از دادن وام متوجه شود که وام گیرنده به قانون شرعی وام عمل نمی کند، می تواند وام گیرنده را ملزم به باز پس دادن وام نماید.

  3. اگر بانک بداند که وام گیرنده طبق قانون شرعی عمل نکرده و سود وام را بگیرد ربا است.
  البته در تمام این موارد اگر شخص عمل دیگری غیر از آنچه که بانک شرط کرده انجام دهد و بانک را در آن فضولتا شریک کند و سپس بانک قبول کند، دراین صورت سودی را که به بانک می دهد اشکالی ندارد.
 • شناسنامه یک کتاب
 
 

خمس، انفال، فيء در قرآن کريم

از خصوصیات و ویژگی‌های قرآن کریم، جامعیت آن است. در این کتاب، آیات متعدد و فراوانی وجود دارد که فقهاء در کتب فقهی به آن استدلال نموده‌اند. از این آیات، در میان اهل فن، به «آیات الاحکام» تعبیر می‌شود. مباحثی که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است به قرار زیر است : ملاك و ضابطه در آيات الأحكام، تاريخ و روش نگارش «آيات الأحكام» فايده و آثار بحث مستقل از «آيات الأحكام» بررسي آيات خمس ديدگاه شیعه و اهل سنّت در موارد وجوب خمس بررسي مصارف خمس کیفیت تقسیم خمس انفال در روايات و فقه شيعه علّت پرداخت خمس به فقيه جامع الشرائط در زمان غيبت

 • شناسنامه یک درس
 
 

حجاب 1386

تفسیر قرآن کریم » آیات الاحکام » حجاب 1386

عمده ی آيات حجاب در دو سوره مهم احزاب و نور ذکر شده است. در این سلسله مباحث آیات 53 ، 55 و 59 از سوره احزاب و آیات 30 و 31 از سوره نور مورد بررسی قرار گرفته اند.
مهم ترین سوالاتی که در این سلسله مباحث به آن پاسخ داده شده به قرار زیر است:
آیا برخی از آیات حجاب مختص به زنهای پیامبر است یا عمومیت دارد؟
محدوده پوشش در حجاب در چه حدی است و آیا چادر در حجاب موضوعیت دارد یا خیر؟
حجاب حق است يا تكليف ؟
حجاب ویژه زنان است یا شامل مردان هم می شود؟

 • برگزیده
 
 
  هشتم شوال سالروز تخریب قبور ائمه‌ بقیع(علیهم السلام) در سال 1343 قمری است، که وهابیت بر مدینه منوره تسلط پیدا کرد و طبق برنامه‌ریزی‌ قبلی اقدام به تخریب قبور ائمه بقیع کرده و قبور مقدسی را هم در مکة معظمه تخریب کردند. گنبد رسول خدا(ص) را به توپ بستند و حتی در صدد تخریب خود قبر و ضریح مقدس پیامبر اکرم(ص) هم بودند که بحمدالله موفق نشدند.
  امروز سالگرد یک چنین فاجعه تاسف باری است. اگر اتفاقاتی که اینک در زمان ما رخ می‌‌دهد ملاحظه کنیم می‌‌یابیم چه ارتباط وثیق و چه نقشه دراز مدتی توسط دشمنان اسلام برای نابودی اسلام طراحی شده است. وهابیت فقط یک گروه مخالف با شیعه و مکتب اهل‌بیت نیست. آنها با اساس اسلام مخالف هستند.
  باطن وهابیت به دست گروه‌ها و فرقه‌های مخالف با اسلام تشکیل شده که به دنبال از بین بردن اسلام می‌‌باشند. دشمنان اسلام دیدند مظاهر اسلام متبلور در مشاهد مشرفه ائمه شیعه(ع) و حتی در خود کعبه مقدسه است لذا در صدد از بین بردن آن برآمدند.
  بيانات معظم له به مناسبت سالروز تخريب قبرستان بقيع

 
 

یادمان مرحوم والد حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (قدس سره)

 • زندگی نامه
 • تألیفات
 • احکام و فتاوا
 • پیام ها
 • تصاویر