جدید ترین اخبار سایت

 
 • یک پرسش و پاسخ
 
 

خوردن ماهی و گوشت در رستوران غیر اسلامی

  پرسش : در بعضي از رستورانها، بعنوان مثال مک دونالد، که ماهي به مشتري مي‌دهند مشخص نيست فلس دارد يا خير. آيا در چنين حالتي، خوردن ماهي اشکال دارد يا خير؟
  پاسخ : در گوشت ماهی، باید احراز شود که فلس دارد، امّا اگر این رستوران در کشور اسلامی و زیر نظر یک مسلمان باشد، تفحص از آن لازم نیست. آری اگر قطع داشته باشید که فلس ندارد، در این صورت نمی‌توانید استفاده نمائید.
 • شناسنامه یک کتاب
 
 

قاعده تسامح در ادلّه سنن

يكى از قواعد پركاربرد در حوزه فقه و اصول، قاعده تسامح در ادله سنن است. اين قاعده در مسأله احتياط در شبهات وجوبيه كه يك مسأله اصولى است به عنوان يكى از راه‌هاى امكان احتياط مطرح مى‌شود، و همچنين در فقه نيز تقريبا در همه ابواب جارى بوده و احكام پرشمارى بر آن مترتب مى‌گردد. چراكه سر و كار اصلى اين قاعده با مستحبات و مكروهات است و مستحبات و مكروهات كم و بيش در همه ابواب فقهى وجود دارد. از اين رو لازم است كنكاشى درباره ريشه و بنيان اين قاعده و ادله آن صورت بگيرد تا مقدار استحكام آن و نيز گستره كاربرد آن مشخص گردد؛ چراكه نحوه معنا كردن اين قاعده آثار مهمى در مسايل علمى و غير علمى دارد. اين اثر ضمن تبيين مسأله و بازگويى پيشينه و معرفى ديدگاه‌هاى كلى پيرامون آن، به بیان دیدگاه های حضرت آیت الله فاضل لنکرانی که در جلسات درسی شان مطرح نموده اند؛ پرداخته است. این کتاب در سال 1393 در قطع وزیری و در 160 صفحه به چاپ رسیده است.

 • شناسنامه یک درس
 
 

امر به معروف و نهی از منکر 1392

تفسیر قرآن کریم » آیات الاحکام » امر به معروف و نهی از منکر 1392

بحث امر به معروف و نهی از منکر یکی از مباحثی است که قرآن تأکید فراوانی بر آن دارد. برخی از آیات به صورت مستقیم و صریح و برخی به صورت غیرمستقیم بر وجوب موضوع امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرده اند. برخی از سوالاتی مهمی که در این سلسله مباحث به آنها پرداخته شده به قرار زیر است:
آیا این وجوب امر به معروف و نهی از منکر عقلی است؟
آیا وجوب آن عینی است یا کفایی ؟
آیا به هر کسی (چه عادل و چه فاسق) امر به معروف ونهی از منکر واجب است؟

 • برگزیده
 
 
  ماه رجب و شعبان به جهت آن‌که مقدمه ورود به ماه مبارک رمضان هستند از عظمت خاص برخوردار مي‌باشند.
  لذا در احاديث وارده، ثواب اعمال در اين ماه، مضاعف ذکر شده و ما بايد نهايت استفاده را از اين ماه‌ها در عبادت و تقرّب به خدا بنمائيم.
  همانطور که در ماه رمضان اهل خانه مي‌فهمند يک تغييري به وجود آمده، واقعاً ما طلبه‌ها در ماه رجب و شعبان بايد تغيير نمايان داشته باشيم. نمي‌گويم ريا کنيم و تظاهر به اين امر کنيم، ولي بايد وضع‌مان مقداري فرق کند، بايد مشخص شود که اين ماه، يک ماه بالخصوصي است، شهر خداست.
  نسبت به اينکه عمرمان تمام شود و چيزي دستمان نباشد فکر کنيم. هر لحظه، لحظه‌ي خروج از اين دنياست. چند بار تا حالا فکر کرده‌‌ايم؟
  الآن فرض کنيم به من مي‌گويند پنج دقيقه ديگر عزرائيل مي‌آيد و شما مي‌خواهي از اين دنيا خارج شوي، من چه دارم که همراهم ببرم؟ هيچي. چه گرفتاري بزرگي است؟!!!
  بيانات معظم له پيرامون اهميت ماه رجب و استفاده از اين فرصت

 
 

یادمان مرحوم والد حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (قدس سره)

 • زندگی نامه
 • تألیفات
 • احکام و فتاوا
 • پیام ها
 • تصاویر