جدید ترین اخبار سایت

 
 • دروس فقهی
 • دروس اصولی
 • دروس اخلاقی
 • یک پرسش و پاسخ
 
 

تلقیح مصنوعی و حکم فرزند و ارث او

  پرسش : حکم تلقيح مصنوعي دو بيگانه که هر دو يا صاحب نطفه آگاه به اين امر باشند چيست؟ آيا فرزند به دنيا آمده در حکم ولدالزنا است؟ وضعيت نفقه، حضانت و ارث آن چگونه است؟
  پاسخ :
  تلقیح مصنوعی اسپرم مرد در رحم غیر همسر، و یا تلقیح اسپرم مرد با تخمک زن نامحرم و وارد کردن آن در رحم همسر یا غیر همسر جایز نیست.

  لیکن اگر اين كار صورت گرفت، فرزند به مرد صاحب اسپرم و زن صاحب تخمك تعلّق دارد، و حلال زاده است و از آنها ارث می‌برد و نسبت بچه با زنى كه در رحم او پرورش يافته، نسبت فرزند عرفى است و همه احكام فرزند عرفى از قبيل محرم بودن و غيره را دارد.
 • شناسنامه یک کتاب
 
 

خمس، انفال، فيء در قرآن کريم

از خصوصیات و ویژگی‌های قرآن کریم، جامعیت آن است. در این کتاب، آیات متعدد و فراوانی وجود دارد که فقهاء در کتب فقهی به آن استدلال نموده‌اند. از این آیات، در میان اهل فن، به «آیات الاحکام» تعبیر می‌شود. مباحثی که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است به قرار زیر است : ملاك و ضابطه در آيات الأحكام، تاريخ و روش نگارش «آيات الأحكام» فايده و آثار بحث مستقل از «آيات الأحكام» بررسي آيات خمس ديدگاه شیعه و اهل سنّت در موارد وجوب خمس بررسي مصارف خمس کیفیت تقسیم خمس انفال در روايات و فقه شيعه علّت پرداخت خمس به فقيه جامع الشرائط در زمان غيبت

 • شناسنامه یک درس
 
 

قاعده قرعه 1387

قواعد فقه » قاعده قرعه 1387

یکی از قواعد فقهیه مهمی که در فقه موارد کاربرد بسیار زیادی دارد، و دارای ابعاد وسیعی از نظر مباحث علمی است، قاعده قرعه است. این قاعده در همه‌ی ابواب فقه مانند طهارت، صلاة، زکات، حجّ، معاملات، باب قضا و شهادات جاری است.
این بحث در 23 جلسه در ماه رمضان سال 87 مورد بررسی قرار گرفته است که مهمترین مباحث مطرح شده در آن به قرار زیر است: آیا قاعده قرعه در همه ابواب جریان دارد یا خیر؟
آیا این قاعده یک قاعده‌ی تعبّدیه و تأسیسی است؟
چرا فقها و اصولیین در مواردی که جهل به حکم واقعی دارند و نمی‌دانند که فلان عمل واجب است یا حرام؛ واجب است یا مستحب قاعده‌ی قرعه را پیاده نمی‌کنند؟
آیا قرعه عنوان عزیمت دارد و یا عنوان رخصت دارد؟
آیا قرعه از مناصب خاصّ امام معصوم علیه السلام است؟
آیا قرعه از امارات است؟
در تعارض بین قرعه و اصالة التخییر، و در دوران بین قرعه و استصحاب کدام یک بر دیگری مقدّم است؟

 • برگزیده
 
 
  مي‌‌بايست اربعین را ظرف معرفی امامت به دنیا قرار دهیم و روی این برنامه‌ریزی، فکر و کار شود.
  الحمدلله تحوّل عظیمی اتفاق می‌افتد که هر سال گسترده‌تر از سال گذشته است.
  عده‌ای این راه طولانی را پیاده می‌روند تا روز اربعین به زیارت امام حسین(ع) برسند، آیا اين حرکت بدين جهت است که در روایت امام حسن عسگري(عليه السلام) آ‌مده «عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ . . . وَ زِيَارَةُ الْأَرْبَعِين‏»، اين هست و درست هم است، اما این جریان که در اربعین سیلی از انسان‌ها به سوی امام حسین(ع) حرکت می‌کند قطعاً این پیام را دارد که زیارت امام(علیه السلام) محور است. محور قرار گرفتن اصل امامت، که در برگيرنده هم خودِ امام حسین(ع) است و هم آن کسی که می‌خواهد منتقم خون حضرت باشد.
  بيانات معظم له در همايش «نظام اربعین در حرکت به سوی جامعه آرمانی»

 
 

یادمان مرحوم والد حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (قدس سره)

 • زندگی نامه
 • تألیفات
 • احکام و فتاوا
 • پیام ها
 • تصاویر