آخرین پرسشها و پاسخها

بررسی صحت یک روایت

عقائدی: روایتی را مکررا از لسان سخنرانان هیئات مذهبی شنیده‌‌ام. آیا در منابع روایی چنین روایتی وجود دارد:
«امام علی علیه السلام 1000 صفت از 1001صفات خداوند متعال را دارد.»
... مشاهده پاسخ
 

مسیر صحیح توبه و تطهیر از گناهان

عقائدی: قلبی که در اثر کثرت گناهان کبیره، بشدت تیره و سیاه شده و نسبت به کلام حق و حقیقت، حتی با استدلال و عقل هم یقین پیدا نمی‌‌کند و دائما سمت و سوی او به باطل و بطالت است، چطور می‌‌توان این قلب سیاه و ناامید را از کثافات عمیق تطهیر کرد و به یقین رساند و در مسیر مذهب حقّه إثنی عشری قرار داد؟
... مشاهده پاسخ
 

نظریه بَداء

عقائدی: موضوع بداء که یکی از باورهای مذهب حقّه اثنی عشری می باشد را برای بنده که یک جوان 22 ساله هستم به صورت واضح توضیح دهید. ... مشاهده پاسخ
 

حکمت عده ی طلاق

فقهی » طلاق » عده طلاق: در مورد حکمت «عده» (طلاق يا فوت همسر)، مي‌‌گويند «حفظ حرمت نکاح سابق» و همچنين «فرصت بازگشت به زندگي مشترک» نهفته است.
از آنجا که حضرتعالي ديدگاههاي پخته و کاملي راجع به اين مساله در مقالات منتشره داريد، تقاضا دارم بفرماييد در خصوص زن يائسه، چرا وي ملزم به حفظ حرمت نکاح سابق نيست؟ يا چرا فرض فرصت بازگشت به زندگي مجدد در مورد وي مطرح نيست؟
لطفا بر اساس اين دو مبنا، پاسخ سؤال را بيان بفرماييد.
... مشاهده پاسخ
 

وجوب امر به معروف و نهی از منکر

فقهی » امر به معروف و نهی از منکر: اگر فعل حرامي در حال وقوع است و ما احتمال دهيم که با نهي ما، ممکن است شخصِ فاعلِ منکر، ناراحت شود يا از دين و مؤمنين دلخور شود، آيا اين احتمال، وجوب امر به معروف و نهي از منکر را از بين مي‌‌برد؟ ... مشاهده پاسخ
 

وجود خداوند

عقائدی » توحید: خداوند متعال در قرآن فرموده: «الله نور السّموات والارض»؛ يعني خداوند نور آسمان‌‌ها و زمين است.
در حديثي از پيامبر(ص) نقل شده: «الْعِلْمُ‏ نُورٌ يقْذِفُهُ اللهُ فِي قَلْبِ مَنْ يشَاء»، يا حديث ديگري که از امام علي(ع) نقل شده که مي‌‌فرمايد: «انَّ العِلمَ حَياةُ القُلوبِ وَ نورُ البصارِ مِنَ العَمى وَ قُوَّةُ البدانِ مِنَ الضَّعفِ».

آيا با توجه به اين روايات و آيه قرآن، نعوذ بالله يعني خداوند وجود ندارد و علم آدمي خداي اوست؟
... مشاهده پاسخ
 

ازدياد مراجع تقليد و تفاوت نظرات و فتاوا

فقهی » تقلید: علت اينکه در عرصه فقهي و مرجعيت در عصر فعلي، دچار ازدياد و تکثّر فقيه جامع الشرائط و مرجع تقليد بوده و در کل عالم؛ مرجعيت فقهي واحد نداريم چيست؟
آيا تکثر و ازدياد مراجع تقليد و تفاوت نظرات و فتاوا در بعضي از مسائل فقهي، بي نظمي در جامعه فقهي و فقاهت به وجود نمي‌‌آورد؟
اگر مقام مرجعيت فقهي با نظر مراجع تقليد در کل عالم دست يک نفر بود بهتر نبود، چون يک وحدت آراء و فتاوا و نظم در جامعه فقهي تشيع دوازده امامي رخ مي‌‌داد؟
... مشاهده پاسخ
 

عزاداری و صبر در مصیبت

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: 1-آیا عزاداری بر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام با وجود نص صریح قران بر لزوم صبر و تعداد بیشمار روایات صبر در مصیبت در تضاد نیست؟
2- چگونه می توان آیات و روایات صحیح مبتنی بر صبر در مصیبت را با عزاداری جمع کرد؟
3- اگر در پاسخ بیان شود که مصیبت اهل بیت علیهم السلام استثنا از صبر است دلیل آن چیست؟ تعدادی از آیات و روایات بیان کننده صبر در مصیبت:
... مشاهده پاسخ
 

آیا اصل «لا ضرر» مخالف اقامه‌‌ی عزاداری است یا خیر؟

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: عمده اشکال مخالفین اقامه شعائرحسینی (جزع، فزع، صرخه، بکا، سینه زنی، زنجیر زنی) قابل جمع نبودن اینها با اصل لاضرر است و می گویند این قبیل عزاداری چیزی جز معصیت و ضرر نیست. لذا خواهشمندیم به تفصیل بیان فرمایید آیا اصل لا ضرر مخالف اقامه ی عزاداری است یا خیر؟ و به صورت استدلالی بیان فرمایید چگونه اقامه ی عزاداری با اصل لا ضرر قابل جمع است؟ ... مشاهده پاسخ
 

نوروز در روایات

مسائل متفرقه: طلبه‌‌ای هستم که درباره نوروز تحقيق مي‌کنم، و چند سؤال درباره نوروز دارم. نظر شما درباره نوروز چيست؟ آيا مي‌‌توان آن را عيد تلقي کرد؟ آيا شرکت، برگزاري و بزرگ نمودن «چهارشنبه سوری» و «هفت سين» و «سيزده بدر» از نظر شرع درست است يا خير؟
... مشاهده پاسخ
 

خط چشم و تتو کردن در وضو و غسل

فقهی » طهارت » وضو » احکام وضو: اگر زنی خط چشم دائم برای خود بکشد وضو گرفتن اشکالی دارد؟ این خط چشم دائم مثل تاتوی ابرو در زیر پوست می رود و مانعی برای رسیدن آب به پوست ایجاد نمی کند. ... مشاهده پاسخ
 

پرداخت خمس توسط والدین

فقهی » خمس: در صورتی که برای بنده اطمینان حاصل شود که خمس بر پدرم واجب شده است، آیا بر من واجب است که درباره پرداخت یا عدم پرداخت آن توسط ایشان، تحقیق و پرس و جو کنم؟ ... مشاهده پاسخ
 

خرید و فروش کالا به صورت نسیه

فقهی » خرید و فروش: آيا در خريد و فروش اجناس (مثلا خودرو) زماني كه به صورت چكي يا همان نسيه خريداري مي شود؛ معمولا مبلغي را محاسبه و به عنوان ما به التفاوت نقد و نسيه دريافت مي كنند. پرداخت و دريافت اين وجه اضافه صحیح است؟ ... مشاهده پاسخ
 

پدیده‌های مرتبط با طلوع فجر صادق

مسائل مستحدثه: محضر مبارک حضرت آیت الله فاضل لنکرانی
بعد التحیه والسلام

کسانی که بارها طلوع فجر را مشاهده کرده و از آن فیلم یا عکس تهیه نموده اند این سوال را مطرح می‌کنند که کدامیک از پدیده‌های مورد مشاهده آنان به لحاظ شرعی ابتدای طلوع فجر محسوب می‌شود؟

توضیح این نکته لازم است که آنان به خوبی فجر مستطیل (فجر کاذب) ... مشاهده پاسخ
 

تشخیص فجر برای نماز صبح

مسائل مستحدثه: محضر شریف حضرت آیت الله فاضل لنکرانی
بعد التحیت و سلام
همانطور که مستحضرید در مناطقی از عرض جغرافیایی آنها از 49 درجه بیشتر است در برخی از شبها روشنایی پس از غروب خورشید (شفق) و روشنایی قبل از طلوع خورشید (فلق) به یکدیگر متصل می‌شوند. تعداد این شبها در طول یک سال بستگی به عرض جغرافیایی محل دارد مثلا در هامبورگ در 76 شب چنین وضعیتی وجود ... مشاهده پاسخ
 

فلسفه عزاداری

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: محرم و صفر 2 ماه بيشتر نيست ولي چرا ما براي امام حسين هميشه عزاداري مي كنيم؟
... مشاهده پاسخ
 

ایجاد مزاحمت در مراسم عزاداری

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: شخصي كه خانه خود را اجاره داده است و مستاجر دانشجو ميباشد. اگر هيات عزاداري اباعبدالله حسين را كه در مسجد محله امكان عزاداري دارند به حياط منزل خود بياورد و موجب مزاحمت و ازار براي دانشجو در ايام امتحانات وي گردد در حالي كه حياط منزل مشترك ميباشد و صداي ايجاد شده بسيار بلند است. عمل صاحبخانه چه حكمي دارد؟


... مشاهده پاسخ
 

نحوه مصرف نذورات

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: در بعضي از تكايا و حسينيه ها براي برگزاري مراسم عزاداري حضرت ابا عبدالله الحسين در ماههاي محرم و صفر مردم به نيت برگزاري عزاداري پول و برنج ميدهند تا ضمن برگزاري عزاداري اطعام دهي نيز انجام گيرد سوال اينجاست :
1- ايا ميتوان قسمتي از مراسم را تعطيل كرد (يك يا چند شب را مراسم نگيرند) و پول و يا برنج را صرف امور ديگري مثل ساخت و ساز و غيره در ان مسجد نمود؟
2- اگر نذورات مردم به همان نيت مردم در مراسم استفاده شود مازاد نذورات را در چه اموري ميتوان هزينه نمود؟
... مشاهده پاسخ
 

استفاده از تصاویر ائمه در مراسم عزاداری

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آیا تصاوير شمايل اهل بيت را می توانیم در مراسم عزداری نصب کنیم ؟
... مشاهده پاسخ
 

مراسم سینه زنی در مسجد

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: باتوجه به اينكه مساجد داراي حرمت و قداست مي باشند واحكام خاصي براي حضور در مسجد وجود دارد آيا لخت شدن در هنگام عزاداري موجب شكسته شدن قداست مسجد مي باشد يا خير؟
... مشاهده پاسخ
 

لطمه زدن به بدن در حین عزاداری

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: لطمه زدن براي مرد و زن در عزاداري اهل بيت (ع) چه حکمي دارد و آيا مستحب است؟ ... مشاهده پاسخ
 

مداحی همراه با کفر و اغراق

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: نظر شما در مورد مجالس عزاداري و شركت در اينگونه مجالس كه در آن مداحي همراه با اغراق و در بعضي موارد كفر مي گويد چیست؟ ... مشاهده پاسخ
 

استفاده از برق بدون مجوز برای مراسم عزاداری

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: 1 - اگر برق مسجد، حسينيه يا مهديه اي بدون هماهنگي و از سیم های برق شهری گرفته شود. آيا اين عمل درست است يا اشکال دارد؟
2- آيا برگزاري مراسم عزاداري اهلبيت در اين مکانها که براي نور و تهويه ي هوا از آن برق استفاده مي شود اشکال دارد؟
... مشاهده پاسخ
 

رعایت اصول ذبح شرعی

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: در مراسم عزاداري گوسفند يا دامي ديگر را، در خيابان يا كوچه، كه محل عبور مردم مي باشد، ذبح مي كنند و بدون آن كه محل ذبح را تطهير كنند، آن جا را ترك مي كنند، كه خون زيادي در محل باقي مي ماند؛ كه بعضا موجب تماس با لباس و چادر مردم مي شود. و نيز اگر تطهير هم بكنند، خونابه در جوي به صورت راكد باقي مانده كه باعث برخورد و تجمع مگس مي شود.
1- از نظر فرامين ديني و اصول بهداشتي دين اين عملكرد چه وجهي مي تواند داشته باشد و آيا تكليفي بر مسببين اين امر مي باشد و آيا معصيتي صورت گرفته ؟
... مشاهده پاسخ
 

آداب برگزاری مراسم عزداری

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: ايا حركات بعضي افراد در مراسم عزاداري مانند عربده كشيدن و صداي حيوان درآوردن صحیح است؟ ... مشاهده پاسخ
 

نحوه برگزاری مراسم عزاداری

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: نظر شريف خود را در نحوه برگزارى مراسم مربوط به معصومين(عليهم السلام) و مجالس مذهبى مرقوم فرماييد؟
... مشاهده پاسخ
 

صدای مراسم روضه خوانی

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: پخش صداى سخنرانى، روضه خوانى، مداحى و عزادارى از بلندگوهاى مسجد و حسينيه و تكايا با توجه به عدم رضايت همسايگان چه حكمى دارد؟ ... مشاهده پاسخ
 

روضه ازدواج حضرت قاسم در کربلا

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: در مورد تعزيه و روضه هايى كه در رابطه با ازدواج حضرت قاسم(عليه السلام) در كربلا خوانده مى شود، چه مى فرماييد؟
... مشاهده پاسخ
 

صدای مجالس عزاداری زنانه

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: در مجالس زنانه زنان مداحى و سخنرانى مى كنند و صداى آنها مستقيماً يا با بلندگو به گوش مردان رهگذر مى رسد، آيا اين عمل جايز است؟
... مشاهده پاسخ
 

برپایی مجلس روضه بدون اجازه شوهر

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا برپا كردن مجالس مذهبى در منزل و مهمانى كردن بدون اذن شوهر و بى رضايت او جايز است؟ ... مشاهده پاسخ
 

فروش اشیا هدیه شده به هیئت

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا جايز است پارچه و دستمال هايى را كه ايام محرم بر روى علم مى بندند بفروش برسانند و در عزادارى و تعمير حسينيه مصرف نمايند؟ ... مشاهده پاسخ
 

عزداری همراه با غنا

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا دعوت از مرثيه سرايانى كه در لابلاى اشعار خود بعضى از مطالب بى مدرك يا ضعيف السند را طرح مى كنند يا با غنا مى خوانند صحيح است؟
... مشاهده پاسخ
 

مقاتل معتبره

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: مقاتل معتبره اعم از فارسى و عربى از نظر حضرتعالى كدامند؟
... مشاهده پاسخ
 

مدت مراسم عزاداری

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: طولانى شدن مجالس اهل بيت عصمت و طهارت(عليهم السلام) تا نيمه هاى شب و تأخير آن حتى در بعضى از موارد تا بعد از نيمه شب اگر موجب خواب ماندن افراد بويژه جوانان و قضا شدن نماز صبح آنها شود، چه حكمى دارد؟ ... مشاهده پاسخ
 

نماز اول وقت در عزاداری

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: در سوگوارى معصومين(عليهم السلام) نماز اول وقت مقدم است يا عزادارى؟ ... مشاهده پاسخ
 

عَلَم و علامت و استعمال آلات موسيقى

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: استفاده از ابزار موسيقى به شيوه رقابت كه در برخى هيأت هاى عزادارى مرسوم شده حكمش چيست؟
... مشاهده پاسخ
 

عَلَم و علامت و استعمال آلات موسيقى

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا استفاده از طبل و دهل در عزادارى ها جايز است؟ ... مشاهده پاسخ
 

عَلَم و علامت و استعمال آلات موسيقى

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: حكم عَلَم هايى كه در مراسم عزادارى معصومين(عليهم السلام)از آنها استفاده مى شود و بعضى داراى نقش و نگارهايى نيز هستند چيست؟
... مشاهده پاسخ
 

حکم قمه زنی

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا قمه زنى جايز است؟ چنانچه در اين مورد نذرى وجود داشته باشد وظيفه چيست؟ ... مشاهده پاسخ
 

کراهت لباس مشکی

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا نماز خواندن با لباس سياه مربوط به عزادارى معصومين (عليهم السلام) مكروه است؟ ... مشاهده پاسخ
 

استفاده از لباس سياه

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا پوشيدن لباس سياه در عزاى امام حسين و ساير معصومين(عليهم السلام) رجحان شرعى دارد؟ ... مشاهده پاسخ
 

تعزيه خوانى

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا تعزيه خوانى كه مشتمل بر تشبّه مرد به زن و تحقير حضرت زينب و معرفى امام سجاد به يك فرد بيمار و پاشيدن نقل و نبات و زدن ساز و نقاره و امثال آنهاست جايز است؟ و شركت در آن چه حكمى دارد؟
... مشاهده پاسخ
 

تعزيه و شبيه خوانى

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا تعزيه و شبيه خوانى اشكال دارد؟ پوشيدن لباس زنان توسط مردان در شبيه خوانى و استفاده از طبل و شيپور چگونه است؟
... مشاهده پاسخ
 

تعزیه یا روضه خوانی

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: اينكه فرموده ايد بهتر است به جاى شبيه خوانى روضه خوانى برپا كنند، روضه خوانى چيست؟ مگر همان تعزيه و شبيه خوانى روى منبر نمى باشد؟ ... مشاهده پاسخ
 

تشبه به اهل بیت در مراسم تعزیه

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا تشبّه به اهل بيت (عليهم السلام) در نمايش و تعزيه و غير آن جايز است؟ ... مشاهده پاسخ
 

تعزیه و شبیه خوانی

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا تعزيه و شبيه خوانى در مراسم عزادارى جايز است؟ ... مشاهده پاسخ
 

سینه زنی در مقابل افراد نامحرم

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: در عزادارى ها مشاهده مى شود عده اى به صورت نيمه عريان در مقابل افراد نامحرم اقدام به خودزنى هاى افراطى مى كنند،آيا اين عمل جايز است؟ ... مشاهده پاسخ
 

سینه زنی و زنجیر زنی

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: آيا سينه و زنجير زدن در عزادارى كه منجر به كبود و حتى جارى شدن خون مى شود جايز است؟ ... مشاهده پاسخ
 

هروله کردن در عزاداری

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: حکم هروله کردن در مجالس سینه زنی و عزاداری چیست؟ ... مشاهده پاسخ
 

نجس کردن توالت عمومي

فقهی » طهارت » نجاسات: چند روز پيش همراه دوستم به توالت عمومي مسجدي رفتيم و از شيشه در توالت ديدم، دوستم بواسطه ادرار کردن سرپايي، توالت را نجس کرد و خارج شد. آيا بر من واجب است توالت را آبکشي نمايم؟ و اگر ننمايم برايم گناهي نوشته ميشود يا خير؟
چون به قاطعيت تمام در نجس شدن بدن و دست يا لباس نمازگزاراني که وارد توالت نجس ميشوند واز ان استفاده ميکنند، نقش ايفا ميکنم! ... مشاهده پاسخ
 

استفاده از انگشتر عقيق و حديد چيني

مسائل متفرقه » احکام خانواده: بنده 5 انگشتر دارم (2انگشتر عقيق، يک ياقوت، يک فيروزه و يک حديد چيني). روايتي را ديدم که مولاي متقيان حضرت اميرالمومنين(ع)، چهار انگشتر(عقيق، ياقوت، فيروزه و حديد) در چهار انگشت دست راست داشتند و بنده حقير نيز با تاسي به ايشان، چهار انگشتر را در چهار انگشت دست راست(به غير از انگشت شست) قرار داده‌‌ام.
سوال بنده اين است که :
1- آيا جايز است که انگشتر پنجم را در يکي از انگشتان دست چپ بگذارم؟
2- آيا اين مطلب صحيح است که انگشتر حديد را در هنگام نماز به دست کردن، مکروه است؟ اگر صحيح است، دليل کراهت آن چيست؟ ... مشاهده پاسخ
 

طلاق گرفتن با ادعاي دروغين مجهول المکان بودن همسر

: زنى به دروغ، ادعاى مجهول المكان بودن شوهر كرده و تقاضاى طلاق مى‌‌كند و پس از طلاق و اجراى صيغه خلع، ازدواج مى‌‌كند آيا طلاق او و بذل او صحيح است؟ ... مشاهده پاسخ
 

براي رفع وسواس چکار کنم؟

مسائل متفرقه » احکام خانواده: جواني 22 ساله هستم و چند سالي است كه به بيماري وسواس دچار شده‌‌ام. وسواس من موروثي است وپدرم هم قبلا وسواسي بوده و در اعضاي خانواديمان نيز گهگاهي حالتهاي وسواسي ديده مي شود.
وسواس من طوري است که سوال هاي زيادي در مورد طهارت و نجاست برايم ايجاد مي شود و اين خيلي اذيتم مي کند. زندگي من مختل شده و حتي کارهاي عادي روزمره را هم نمي توانم انجام دهم. ... مشاهده پاسخ
 

سوالاتي پيرامون ديه

فقهی: 1- نظر فقهي شما در مورد تساوي ديه زن و مرد چيست؟

2- آيا مسئله زمان و تحولات اجتماعي بر آن تأثير گذار است؟

3- چنانچه ديه را بيمه پرداخت مي کند نهاد پرداخت کننده‌‌ي يکسان باشد نظر شما چيست؟

4-آيا بحث تساوي ديه قابل تسري به ارث هم هست؟

5- مبناي شما در بحث ديه آيا مجازات بودن آن است يا جبران خسارت؟ ... مشاهده پاسخ
 

منظور از حرمت شستن بار سوم در وضو

فقهی » طهارت » وضو » احکام وضو: گفته مي شود که در وضو، شستن بار اول واجب، بار دوم مستحب، و بار سوم حرام است. اين يعني چه؟

آيا صحيح است که وقتي شير آب را باز کرده و با دست راست آب به صورت مي‌‌ريزيم، اگر شير را با همان دست راست ببنديم، اين به معني دو بار شستن است؟

... مشاهده پاسخ
 

وجوب حج بر دختر شاغل

فقهی » حج » مسائل متفرقه حج: اينجانب دختري مجرد و شاغل مي‌‌باشم با حقوق ماهيانه تقريبا دريافتي نهصد هزار تومان و داراي يک زمين مي‌‌باشم. از لحاظ مالي مشکل خاصي ندارم. البته موجودي الان من زياد نيست. مي‌‌خواستم بدانم که آيا حج بر من واجب مي‌‌شود؟ چنانچه هزينه ثبت نام را داشته باشم.
البته خانواده من از لحاظ مالي خيلي خيلي متوسط هستند، ولي تا بحال از من کمک نخواسته‌‌اند، يعني خودشان مي‌‌توانند زندگي خودشان را تأمين کنند و البته مستاجر هستيم. با توجه به توضيحات بالا، آيا حج بر من واجب است؟ ... مشاهده پاسخ
 

زنا با زن شوهردار باعث حرمت ابد نمي‌‌شود

فقهی » ازدواج » احکام عقد » مسائل متفرقه زناشوئى: آيا مردي که با زن شوهرداري همبستر شده مي تواند بعدا با او ازدواج کند چيست؟

اگر از روي جهل به اين امر باشد؟( يعني بعد متوجه بشوند که مشکل داشته و حال همديگر را خواسته باشند).

در صورتي که زن با شوهر خود مدت زيادي رابطه نداشته و شوهرش نفقه و خرجي به زن نمي‌‌داده و نيز شرابخوار بوده و به هيچوجه به پيامبر و اهل بيت و مسائل ديني اعتقاد نداشته و رسول خدا يا يكي از ضروريات دين را جدّاً انكار مي‌‌كند، در اين صورت حکم چيست؟ ... مشاهده پاسخ
 

نزديکي مرد با دختر باکره در دوران عقد

فقهی » ازدواج » احکام عقد » مسائل متفرقه زناشوئى: وقتي مردي يک دختر باکره را صيغه مي‌‌کند(با اذن پدر دختر)، ولي هنوز عقد دائمي بين آنها خوانده نشده، آيا ميتوانند رابطه زناشويي برقرار کنند و حکم شرعي اين مسله چيست؟
... مشاهده پاسخ
 

حکم تعلق خمس به وامهاي ويژه

فقهی » خمس » خمس (مسائل متفرقه): بنده از مقلدين مرحوم آيت الله فاضل لنكراني(رحمة الله عليه) بوده و با اجازه از آيت الله سيستاني بر تقليد خود باقي مانده‌‌ام. در حال حاضر نيز در نيروي انتظامي مشغول به خدمت مي‌‌باشم.

اخيراً طرحي به عنوان عطر گل ياس از سوي ناجا براي كاركنان متقاضي آن در نظر گرفته شده است بدين ترتيب كه هر فرد متقاضي مبلغ 5 ميليون تومان به صورت نقد ... مشاهده پاسخ
 

ترشحات قهوه‌‌اي بعد از دوران عادت ماهانه

فقهی » طهارت » حیض » احکام حائض: دختري20 ساله (و مجرد) هستم. قبلا دوره قاعدگيم 7 روزه بود، ولي الان تا روز نهم ترشحاتي قهوه‌‌اي رنگ دارم. آيا اين ترشحات حکم حيض را دارند و دوره قاعدگي من 10 روزه شده است؟ ... مشاهده پاسخ
 

اداي سگ درآوردن در هيئات مذهبي

مسائل متفرقه » احکام عزاداري: در يک هيأت عزاداري، افرادي هستند که در هيئت اداي سگ در مي‌‌آورند، چهاردست و پا مي‌‌نشينند و سر خود را به بالا و پايين تکان مي‌‌دهند. آيا اين کار درست است؟ افراد ديگري هستند که علاوه بر اين حرکت، قلاده نيز مي‌‌بندند. ... مشاهده پاسخ
 

فضيلت انگشتر عقيق يماني

عقائدی » سؤالات متفرقه: رسول خدا(صلى الله عليه و آله) خطاب به امام حسين(عليه السلام) فرمودند: فرزندم، انگشتر ياقوت و عقيق به دست كن كه فرخنده و مبارك است و هرگاه كسى به آنها نگاه كند نور صورتش زياد مى شود و يك ركعت نماز با آن دو، برابر با هفتاد ركعت نماز بدون آنهاست. آيا اين صحت دارد؟ ... مشاهده پاسخ
 

آيا صلوات «اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي سَيِّدنا مُحَمَّدٌ مَا اخْتَلَفَ الْمَلَوان...» معتبر است؟

عقائدی » سؤالات متفرقه: آيا صلوات: «اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي سَيِّدنا مُحَمَّدٌ مَا اخْتَلَفَ الْمَلَوان وَ تَعاقَبَ الْعَصْرانِ وَ کَرَّ الْجَديدانِ وَ سْتَقْبَلَ الْفَرْقدانِ وَ بَلَّغْ رُوحَهُ وَ اَرْواحَ اَهْلِ بَيْتِهِ مِنّا التَّحِيَّهَ وَ السَّلامُ»، معتبر است و آيا ثواب هر دفعه اش 10000 بار است؟ ... مشاهده پاسخ
 

منظور از «محاريب کشتارگاه هاي يهود»

عقائدی » سؤالات متفرقه: لطفا بفرماييد منظور از «محاريب کشتارگاه هاي يهود» که در سرّ خراب کردن محراب مساجد توسط علي(ع) در علل الشرايع صدوق باب هفتم مطرح شده، چيست؟ ... مشاهده پاسخ
 

سوالاتي پيرامون توهين به مقدسات

عقائدی » سؤالات متفرقه: 1. مجازات جرم توهين به مقدسات چيست؟ دليل فقهي اين مجازات را بيان بفرماييد.

2. تعريف مقدسات چيست؟

3. مهمترين مصداق مقدسات در اسلام چه مواردي مي‌‌باشد؟

4. تعريف توهين چيست؟

5. مهمترين مصاديق توهين چه مواردي مي‌‌باشد؟

6. آيا اگر کسي نظريه نويني درباره شخصيت ائمه يا علما بدهد که با مشهور نظر علما مخالف باشد، مثلا عصمت را زير سؤال ببرد؛ مصداق توهين است؟
... مشاهده پاسخ
 

زنا با زن شوهر دار در ايام طلاق

فقهی » ازدواج » احکام عقد » مسائل متفرقه زناشوئى: بنده پسري هستم 27 ساله، با زني که در حال طلاق گرفتن از همسر خود بود، متأسفانه قبل از طلاق، مرتکب گناه زنا شدم و الان 2 سال از طلاق ايشان گذشته و از عمل خود پشيمان هستيم. از خدا طلب بخشش کرده‌‌ايم.
آيا بنده مي‌‌توانم با ايشان ازدواج دائم کنم؟
در سن نوجواني از رساله امام خميني استفاده مي‌‌کردم و به دليل اينکه ايشان در زمان بلوغ من در حيات نبودند، از استفتائات آيت الله خامنه‌‌اي که براي برادرم بود استفاده مي‌‌کردم.
آيا مي‌‌توانم براي اين مسئله تغيير مرجع بدهم و از آيت الله شيخ محمد جواد فاضل لنکراني تقليد کنم و بتوانم با ايشان ازدواج کنم؟ ... مشاهده پاسخ
 

ترک غسل جنابت بخاطر جهل به مسأله

فقهی » طهارت » جنابت » احکام جنابت: من دختري هستم که از قبل از سن تکليف تا الان که هفده سال دارم، خودارضايي مي‌‌کردم و نمي‌‌دانستم که گناه است و بايد غسل کنم. آيا همه‌‌ي نمازها و روزه‌‌هاي من اشتباه است؟ ... مشاهده پاسخ
 

حکم مسح روي انگشت شست پا

فقهی » طهارت » وضو » احکام وضو: آيا هنگام مسح پا در وضو، مسح حتما بايد روي انگشت شست باشد يا روي انگشتان ديگر هم قابل قبول است؟ ... مشاهده پاسخ
 

حکم نماز در ايام عادت ماهانه

فقهی » طهارت » حیض » احکام حائض: آيا در دوره عادت ماهانه، روزها و ساعاتي که ترشحات ندارم، خواندن نماز بر من واجب است؟ و بايد قضاي آن را بخوانم؟ ... مشاهده پاسخ
 

حکم زنا با زن شوهردار

فقهی » ازدواج » احکام عقد » مسائل متفرقه زناشوئى: اگر فردي با زن شوهرداري زنا نمايد، آيا بعد از طلاق آن زن از شوهرش و سپري شدن عده‌‌ي آن زن، مي‌‌تواند با او ازدواج نمايد؟ ... مشاهده پاسخ
 

شرايط ازدواج در اسلام

مسائل متفرقه » احکام خانواده: اينجانب قراراست باشخصي که معرفي کرده اند نامزد کنم. بنده تا حد متوسطي اعتقادات مذهبي دارم و حداقل براي من دين و شريعت قانون زندگي بنده مي‌‌باشد. اما ايشان اعتقادات محکمي ندارند که آنهم برگرفته از اطرافيان ايشان بالاخص عروسهاي اين خانواده مي‌‌باشند و مي‌‌گويد نمي‌‌توانم روزه بگيرم، دليل ايشان اين است که چون تدريس مي‌‌کنم، ضعف بر من غالب مي‌‌شود. ... مشاهده پاسخ
 

نجاست فرش و وسايل منزل با مني

فقهی » طهارت » نجاسات: قسمتي از فرش به اندکي مني آغشته شده و فراموش کرديم آن قسمت را تطهير کنيم. بعد از گذشت چند ماه، نادانسته اقدام به کشيدن شامپو فرش نموده و مقداري از آن مايع(شامپوفرش) به روي مبل و لوازم ديگر ‍پاشيده شد. بعد از آن با دستمال مرطوب اقدام به پاک کردن مبل و ديگر لوازم منزل نموديم و بعد از تميز کردن متوجه شديم که قبلا آن نقطه از فرش را پاک نکرده بوديم. در حال حاضر، فرش شسته شده، اما وسايل را به علت نوع جنسشان نمي‌‌شود شست يا آب کشيد. وظيفه چيست؟ ... مشاهده پاسخ
 

منظور از «انذار» و «يادآوري» در سوره يس

عقائدی » قرآن: با توجه به آيه 11 سوره يس: «إِنَّمَا تُنذِرُ مَنِ اتَّبَعَ الذِّكْرَ وَخَشِيَ الرَّحْمَن بِالْغَيْبِ فَبَشِّرْهُ بِمَغْفِرَةٍ وَأَجْرٍ كَرِيمٍ»؛
1- آيا اين آيه انذار را فقط محدود به کسي که اهل يادآوري و ترس از خدا در پنهان و خلوت باشد، مي‌‌کند؟

2- در اين صورت، يعني کسي را که اهل اين دو مورد نباشد، نبايد انذار کرد؟

3- منظور از يادآوري چيست؟ چه چيزي را بايد ياد آورد؟ ... مشاهده پاسخ
 

شرايط توبه واقعي

عقائدی » سؤالات متفرقه: براي توبه نصوح و واقعي که بعد از آن با اميد کامل، اعمال خود را از سر بگيريم و اين احساس را داشته باشيم که به تازگي از مادر متولد شده‌‌ايم و خداوند متعال هم با آن توبه، نگاه لطف خود را بيشتر از قبل بر ما بيندازد:
اولا: چه اعمالي را در بيرون(جوارح) و ثانيا: چه اعمالي را با درون(قلب و ذهن و در يک کلام جوانح) بايد انجام داد؟ ... مشاهده پاسخ
 

بقاء بر تقليد مرحوم آيت الله العظمي فاضل لنکراني با اجازه فرزند ايشان

فقهی » تقلید » احکام تقليد: آيا فرزند مرحوم آيت الله العظمي فاضل لنکراني(جناب محمد جواد فاضل لنکراني) مرجع تقليد به شمار مي‌‌آيند؟ يعني ما اجازه داريم که با فتواي ايشان بر پدر مرحوم ايشان باقي بمانيم؟ ... مشاهده پاسخ
 

جمع آوري پول بصورت هديه و قرعه کشي

مسائل متفرقه » احکام خانواده: اگر گروهي مقداري پول را نه به عنوان پس انداز، بلکه به عنوان هديه بپردازند، به اين نيت که خود يا شخص ديگري با آن به سفر کربلا مشرف شود. و در پايان به قيد قرعه يکي از پرداخت کنندگان انتخاب شده و مبلغ جمع آوري شده هزينه سفر کربلاي ايشان شود تا به نيابت از جمع، راهي کربلا شود. آيا اين عمل منطبق با دستورات اسلامي مي باشد؟ نظر معظم له در اين باره چيست؟ ... مشاهده پاسخ
 

ارتباط با نامحرم و بطلان نماز

فقهی » نماز » مبطلات نماز: آيا کسي که دوست دختر دارد مي‌‌تواند نماز بخواند آيا نمازش باطل نمي‌‌شود؟ ... مشاهده پاسخ
 

اقتداي زن به امام جماعت زن

فقهی » نماز » نماز جماعت » شرایط امام جماعت: مرجع تقليد من آيت الله لنکراني(ره) بود. وقتي فوت شدند همزمان با ايشان، از آيت الله خامنه‌‌اي براي برخي مسايل جديد استفاده مي‌‌کنم. طبق نظر آيت الله لنکراني اقتدا به زن در نماز جماعت حرام است، ولي به نظر ايت الله خامنه‌‌اي جايز است. الان من ميتوانم به زن اقتدا کنم يا خير؟ ... مشاهده پاسخ
 

خوردن شراب

فقهی » طهارت » نجاسات » شراب: آيا با خوردن شراب، انسان جنب مي‌‌شود و غسل واجب مي‌‌گردد؟

... مشاهده پاسخ
 

خمس زمين

فقهی » خمس » خمس (مسائل متفرقه): اينجانب دختري مجرد هستم که در خانه پدري به سر مي برم و کارمند هستم. اينجانب داراي يک زمين خيلي کوچک به متراژ 35 متر هستم. اکنون سوالم اين است آيا خمس يا زکات به من تعلق ميگيرد؟ موجودي نقدي در حال حاضر من منفي مي باشد به دليل خريد مسکن، از ماههاي آينده اطلاعي ندارم که آيا موجودي نقدي دارم يا نه. ... مشاهده پاسخ
 

ازدواج موقت دختر باکره بدون اذن پدر

فقهی » ازدواج » احکام عقد » مُتعه يا صيغه: در يکجا خواندم که اگر دختر در تمام مسائل زندگي قادر به تصميم گيري باشد، بدون اذن پدر مي‌‌تواند صيغه موقت بخواند و عقد درست است، ولي شخص معصيت کار است. لطفا منظور از اين حرف را توضيح دهيد. ... مشاهده پاسخ
 

زمان گفتن اذان ظهر

فقهی » نماز » اذان و اقامه » احکام اذان و اقامه: در محل ما اذان نماز ظهر را يک ساعت بعد از زوال آفتاب مي‌‌گويند. آيا اينطور صحيح است يا اذان را همان وقت زوال آفتاب بايد گفت؟ ... مشاهده پاسخ
 

جنب از حرام و نجاست عرق او

فقهی » طهارت » غسل های واجب » احکام غسل کردن: 1- جنب از حرام چيست؟

2- وقتي مي‌‌گويند عرق فرد جنب از حرام نجس است يعني چه؟

3- اگر فرد جنب از حرام کفشش را بپوشد و پايش عرق کند، آيا کفشش نجس مي‌‌باشد؟

4- آبي که بر اثر ملاعبه يا بازي يا فکر شهواني که حالت مني را نداشته باشد نجست مي‌‌باشد؟ و زماني که لباس زير را شستيم و لکه هاي آن به صورت سفيدک باقي ماند چه حکمي دارد آيا نجس است؟ در اين شرايط چه کار بايد کرد؟ ... مشاهده پاسخ
 

حکم زنا با زن شوهردار

فقهی » ازدواج » احکام عقد » مسائل متفرقه زناشوئى: دختري 27 ساله هستم سه سال است که ازدواج کرده‌‌ام. شوهرم معتاد بود و من در هنگام انجام کارهاي طلاق، با آقايي آشنا شدم و ارتباط برقرار کردم و با اينکه مي‌‌دانستم با نزديکي با ايشان، حرام أبدي مي‌‌شويم اين کار را کرديم، اما ارتباط ما طوري شد که ديديم نمي‌‌توانيم از هم جدا شويم و به اين نزديکي ادامه داديم تا از همسرم بعد از کشمکشها جدا شدم. سؤال من اين است که آيا من مي‌‌توانم با اين آقا ازدواج کنم؟ ... مشاهده پاسخ
 

نحوه بجا آوردن نماز و روزه قضا

فقهی » روزه » كفّاره و قضای روزه: در طول 15 سال، چندين روزه قضا دارم و از ده تا 15 روز بيشتر نيست. شايد از يک سال 3 روز و سال ديگر 2 روز نگرفته باشم، که البته آن روزه‌‌ها را از روي عمد نخورده‌‌ام. مي‌‌خواستم قضاي روزه‌‌هايم را بگيرم و آن طور که مي‌‌دانم بايد کفاره بپردازم. ولي من نمي‌‌دانم چقدر مي‌‌شود و نيت روزه‌‌ها را چطور بگويم.
سوال ديگر اينکه من در اين 15 سالي که نماز و روزه واجب شده است، نمازهاي قضاي زيادي دارم که نگرفته‌‌ام، بخصوص نماز صبح. مي‌‌خواهم قضاي نمازهاي قضا شده را بجا آورم، اما نمي‌‌دانم چه مقدار است و چطور نيت کنم.
لطفا راهنمايي کنيد. ... مشاهده پاسخ
 

دريافت وام با سود 27 درصد

فقهی » قرض: اينجانب در حال تهيه يک باب منزل مسکوني مي‌‌باشم. اکنون دچار کمبود شديد مالي شدم و مقداري پول قرض کردم، باز هم بودجه نمي‌‌رسد و بايد وام بگيرم. مؤسسه‌‌اي بدون سپرده گذاري به من وام مي‌‌دهد ولي با سود بيست و هفت درصد و مدت زمان بازپرداخت نيز به انتخاب خودم مي‌‌تواند بيشتر شود. ... مشاهده پاسخ
 

حکم شرعي شرکت در بورس و معاملات آن

فقهی » خرید و فروش » مسائل متفرقه: من تصميم دارم وارد بازار بورس شوم، آيا از نظر شرعي پولي که از اين بازار به دست مي‌‌آيد حلال است؟ ... مشاهده پاسخ