• دسته بندی موضوعی
  • دسترسی الفبایی
  • پربازدید ترین
  • اصطلاح نامه
  • جستجو
  • ارسال سوال

دسته بندی موضوعی

پرسش و پاسخ

دسته بندی الفبایی

لیست دسترسی الفبایی

پربازدیدترین پرسش و پاسخ ها

باطل شدن روزه با خلط گلو  (  فقهی » روزه  )  ( بازدید : 198 )


سوال : چه موقع خلط، باعث باطل شدن روزه مي‌شود؟

پاسخ :
در صورتی که اخلاط سر و سینه به فضای دهان روزه دار برسد، فرو بردن عمدي آن بنابر احتیاط واجب روزه را باطل می‌‌کند، اما فرو بردن اخلاط سر و سينه، تا به فضاى دهان نرسيده اشكال ندارد.

 

دلالت روایت اجلاء بر وثاقت مروی عنه  (  عقائدی » سؤالات متفرقه  )  ( بازدید : 197 )


سوال : آيا به نظر حضرت عالي، اگر شيخ صدوق از يک راوي مستقيماً روايات زيادي نقل کند و براي آن راوي طلب رحمت و رضايت الهي کند، و نه مدحي و نه ذمي درباره اين راوي وارد نشده باشد، آيا اين قرينه مي‌تواند وثاقت آن راوي را ثابت کند؟ با توجه به سوال اوّل بنده، آيا به نظر حضرتعالي، علي بن عبد الله الوراق، که شيخ صدوق از او چندین روايت مستقيماً در کتب خود نقل کرده، و درباره او طلب مرحمت و رضايت الهي کرده، و درباره او هيچ مدحي يا جرحي وارد نشده است، با اين قرينه وثاقت او ثابت مي‌شود؟

پاسخ :
ظاهر آن است که روایت اجلاء از یک نفر در توثیق او کفایت می‌کند، اما روایت یک جلیل واحد کفایت نمی‌کند. آری اگر شخص جلیل کسی باشد که نسبت به رواتی که از ضعفاء یا مجاهیل روایت نقل کنند، قدح وارد می‌کند در این صورت از علائم وثاقت خواهد بود و به هر حال، روایت جلیل واحد از اعلام، قوت است نه وثاقت.
 

فلسفه غسل  (  فقهی » طهارت » غسل های واجب » احکام غسل کردن  )  ( بازدید : 197 )


سوال : فلسفه غسل را توضيح دهيد

پاسخ :
ما نمي‌توانيم فلسفه اين امور را به صورت دقيق بيان نمائيم اما اجمالاً انساني که بر او غسل واجب مي‌شود در درون او يک پليدي و آلودگي محقق مي‌شود که با غسل آن آلودگي از بين مي‌رود و نورانيت باطني ايجاد مي‌شود مي‌دانيد در غسل بايد قصد قربت نمود و فقط مجرد يک شستشوي ظاهري نيست و هر چه اين نيت قوي تر و محکم‌‌تر باشد نورانيت باطن بيشتر مي‌‌شود.
 

دلیل آفرینش انسان  (  عقائدی » سؤالات متفرقه  )  ( بازدید : 196 )


سوال : چرا خدا انسان را آفريد؟

پاسخ : اصل اين سؤال که چرا خداوند ما را خلق کرد سؤال بي معنا است زيرا امر خلقت در اختيار ما نيست تا براي آن چراي مطرح نمائيم و چنين حق نداريم که در برابر کار خداوند اعتراض نمائيم که چرا آفريده شده‌‌ايم.

با توجه به اينکه خداوند حکيم است و کارهاي او بدون حکمت نيست، مي‌‌توانيم اين سؤال را مطرح کنيم که هدف از خلقت انسان چيست و براي چه آفريده شده‌‌ايم؟

در پاسخ اين سؤال بايد عرض کنم که خداوند انسان را خلق نمود اما بيهوده نيافريده است، بلکه هدف از خلقت انسان، رسيدن او به کمال آفرينش است و اصل اولي هم همين است که انسان به کمال آفرينش برسد و در حقيقت خداوند اين عالم را با اين عظمت و مخلوقات متعدد آفريده است و در ميان همه مخلوقات، انسان را به عنوان گل سرسبد آفرينش خلق نموده است، و اگر مخلوقي با استعداد مثل انسان خلق نمي‌‌شد، جاي سؤال داشت که چرا هستي عالم، از وجود چنين مخلوق خالي باشد.
اصل خلقت، اجباري است، اما رسيدن به کمال در اختيار خود انسان است و خداوند تمام نعمت‌هاي مادي و معنوي را در اختيار او قرار داده است تا از آنها استفاده لازم را ببرد و به کمال برسد.
 

ارتباط دختر و پسر در فضای مجازی  (  فقهی » ازدواج » احکام عقد » احكام نگاه كردن  )  ( بازدید : 196 )


سوال : حکم ارتباط دختر و پسر در فضاي مجازي بدون قصد رفاقت را بيان نمائيد

پاسخ :
در دين اسلام، برقراري ارتباط بين زن و مرد نامحرم بسيار مورد نهي قرار گرفته است و صحبت و مکالمه چنانچه در مسائل علمي و تبادل مسائل علمي باشد، ‌آن‌هم در حدّ ضرورت، اشکالي ندارد. ليکن زائد بر آن، مقدمه است براي تحقّق فساد، بنابراين نسبت به سؤال ذکر شده؛ حتّي اگر پسر و دختر قصد رفاقت را هم نداشته باشند، چون غالباً چنين ارتباطي منجر به رفاقت و سپس منتهي به فساد مي‌شود، بايد از آن اجتناب شود.
 

موسیقیهای حرام  (  مسائل متفرقه » احکام خانواده  )  ( بازدید : 196 )


سوال : در جامعه امروزي ما گوش دادن به چه نوع موسيقي‌هايي جايز است و چه نوع موسيقي‌هايي جايز نيست؟

پاسخ : موسيقي چنانچه مناسب مجالس فساد باشد و يا سبب تحريک شهوت و فساد شود، حرام است و اگر مختص به مجالس لهو و لعب و فساد نباشد و به قصد ديگري باشد و نوعا نتيجه ديگري غير از فساد داشته باشد، اشکالي ندارد. در هر صورت، توصيه ما آن است که از اين نوع هم استفاده نفرمائيد.
 

دلیل عقلی بعثت پیامبران  (  عقائدی » نبوت  )  ( بازدید : 194 )


سوال : باعرض تسليت ارتحال پدر گراميتان، لطفا دليل عقلي بعثت پيامبران را براي من بنويسيد؟

پاسخ :
ضمن تشکر از جنابعالي و مسئلت توفيق بيشتر براي شما از خداوند؛ یکی از ادله عقلی بر لزوم بعثت پيامبران؛ «قاعده لطف» است.
محتواي اين قاعده آن است که لطف بر خداوند واجب و لازم است و عقلاً خداوند نمي‌تواند انسان را نسبت به هدايت و سعادت راهنمائي ننمايد؛ بايد دين و شريعتي را توسط رسولي ارسال نمايد. همين دليل عقلي نيز در امامت جريان دارد.
تفصيل اين مطلب در کتب اعتقادي ذکر شده است. موفق باشيد.
 

تعلق مهریه بعد از تغییر جنسیت  (  مسائل مستحدثه » تغییر جنسیت  )  ( بازدید : 193 )


سوال : اگر زن جهت تغییر از شوهر خود اذن گرفته باشد، چه مقدار مهریه به وی تعلق خواهد گرفت و اگر اذن نداشته باشد چه مقدار؟

پاسخ : اذن شوهر ملازمه‌ای با سقوط مهریه ندارد
 

دست کشیدن به بدن هنگام غسل  (  فقهی » طهارت » غسل های واجب » احکام غسل کردن  )  ( بازدید : 193 )


سوال : آيا موقع انجام غسل بايد دست را هم بر بدن بکشيم؟

پاسخ :
خير؛ لازم نيست؛ بلکه لازم است آب به بدن برسد.
 

ازدواج موقت دختر بدون اذن پدر  (  فقهی » ازدواج » احکام عقد » مُتعه يا صيغه  )  ( بازدید : 192 )


سوال : آیا دختر بدون اذن پدر مي‌تواند صيغه شود يا خیر؟ لازم به ذکر است که الحمدلله پدرم در قيد حيات است، اما مي‌خواستم بدانم مي‌شود يا نه؟

پاسخ :
احتیاط آن است که با اجازه پدر باشد.
 

گفتن یک سلام بجای سه سلام در نماز  (  فقهی » نماز » واجبات نماز » سلام نماز  )  ( بازدید : 192 )


سوال : آیا در نماز، بجاي 3 سلام، مي‌توان فقط يک سلام داد؟ و آن کدام است؟ آيا در نماز اشکال وارد نميشود؟

پاسخ :
آری می‌توانید «السلام علیکم و رحمة الله و برکاته» را بگویید اما اگر «السلام علینا و علی عباد الله الصالحین» را گفت، بنابراحتیاط واجب باید بگوید «السلام علیکم و رحمة الله و برکاته» و در هر صورت سلام، «السلام علیک أیها النبی و رحمة الله و برکاته»، مستحب است.
 

عدم جواز ازدواج موقّت با خواهر زن  (  فقهی » ازدواج » احکام عقد » مسائل متفرقه زناشوئى  )  ( بازدید : 192 )


سوال : آيا مرد مي‌تواند با خواهر زن خود، ازدواج موقت كند؟ چرا؟

پاسخ :
خير، جايز و صحيح نيست. در اسلام جمع بين دو خواهر در زمان واحد، بر طبق صريح قرآن جايز نيست و فرقي نمي‌کند که به عقد موقت باشد يا دائم.
 

خرید و فروش وام، سود بانکی  (  فقهی » خرید و فروش  )  ( بازدید : 192 )


سوال : ما در بانك مسكن مقداري پول گذاشتيم و وام خريد خانه به ما تعلق گرفته، ولي نمي توانيم خانه بخريم آيا مي‌‌توانيم اين وام را به كس ديگري با قيمت رايج الان بفروشيم و يا سودي كه بانك ميدهد حلال است يا نه؟

پاسخ :
از نظر شرعي مي توانيد حق وام خود را در اختيار ديگري قراردهيد و در مقابل آن پولي را دريافت کنيد.
 

شیوه احتلام در زنها، تفاوت تحریک جنسی زن با مرد  (  فقهی » طهارت » جنابت » احکام جنابت  )  ( بازدید : 191 )


سوال : 1- اينکه گفته ميشود خانمها هم محتلم مي‌شوند آيا درست است يا نه؟ 2- آيا شکل مني که در بانوان وجود دارد، مثل مني آقايان است؟ يعني سفيد بدبو و چسبنده و... 3- در ضمن مايعي که در فرج خانمها در هنگام تحريک شدن و قبل از مقاربه توليد مي‌شود، همان مني است يا مذي؟

پاسخ :
1- خانم ها محتلم مي‌شوند ولي به ندرت احتلام براي خانم پيش مي‌آيد.

2 - خیر شبیه آقایان نیست و مني خانم ها فرق مي‌کند. توضيح: هر مایعی که از زن خارج شود منی نیست، بلکه خانم ها( در غیر از نزدیکی با شوهر)، فقط در صورتي که به حدي تحريک شوند که به حالت رعشه جنسي و يا ارگاسم برسند(يعني در اوج شهوت) و در اين حالت مايعي از آنها خارج شود که با سایر ترشحات فرق دارد، و نسبتا زياد هم است، در این صورت جنب مي‌شوند و بايد غسل کنند، در غير اين حالت، آنچه خارج مي‌شود پاک است و نيازي به غسل ندارد.

یعنی اگر در اوج شهوت نباشد و مایع خارج شود پاک است و یا در اوج شهوت برسد و مایع خارج نشود، باز هم جنب نمی‌شود و اگر شک کند که در اوج شهوت رسیده یا نه و مایع خارج شود با فرض شک باز هم حکم جنابت را ندارد و غسل لازم نیست.

 3 - خیر منی نیست و مذی است.
 

شیوه عبادت  (  عقائدی » سؤالات متفرقه  )  ( بازدید : 190 )


سوال : چگونه عبادت کنيم؟

پاسخ :
هنگام عبادت، با خضوع و خشوع عبادت کنيد و عظمت خداوند و ذلّت خود را در نظر بگيريد و سعي کنيد حضور قلب خود را حفظ کنيد و خالصانه عبادت کنيد. يعني فقط توجّه شما هنگام عبادت به خداوند باشد.
 

برتری اقتصاد اسلامی بر اقتصاد سایر مکاتب  (  عقائدی » سؤالات متفرقه  )  ( بازدید : 189 )


سوال : معمولا گفته مي‌شود که اقتصاد اسلامي بهترين شيوه و برتر از ديگر مکاتب اقتصادي است؛ سؤال من اين است که اين برترى، عملاً چگونه ثابت مى‌شود؟ و حكومت اسلامى چگونه بدون أخذ هيچگونه مالياتى، اقتصاد سالم را تأمين مى‌كند؟ لطفاً مفصل شرح دهيد.

پاسخ : برتري اقتصاد اسلامي به جهت ضوابط بسيار محکمي است که در آن وجود دارد. با نگاهي به عقود مختلف اسلامي از قبيل مضاربه، مشارکت، جعاله و نظير آن که هر کدام خصوصيات و قيود مستقلي دارد و بر هر کدام آثار مختلفي مترتب مي‌شود، مي‌توان به برتري اقتصاد اسلام بر سائر مکاتب اقتصادي پي برد. در کدام يکي از مکاتب اين عقود متعدد با شرائط ويژه‌اي که در فقه اسلام براي آنها ذکر شده وجود دارد. علاوه مسأله حليت مال و اينکه اسلام انسان را تشويق به بدست آوردن مال حلال نموده و آن را سخت‌تر از جهاد در راه خدا قرار داده و نيز مسأله حرمت ربا و يا مسأله قرض الحسنه که اگر به نحو صحيح انجام شود بسياري از مشکلات جامعه را حل خواهد نمود و همينطور مسأله خمس و زکات و آثار بسيار مهم و مصارف معين و مشخص آن، کاملاً برتري را دلالت دارد. البته به اين نکته توجه داريد که در اقتصاد اسلام، هدف؛ توسعه سرمايه‌داري نيست، گر چه تشويق به توليد و کار، بسيار فراوان است، اما در مکاتب اقتصادي غربي، هدف؛ توسعه سرمايه‌داري است به هر طريقي که ممکن باشد.
 

کفاره روزه  (  فقهی » روزه » كفّاره و قضای روزه  )  ( بازدید : 188 )


سوال : بنده در سال 84 شش روز را روزه نگرفتم. آیا الان بايد قضاي آنها را بجا بياورم و کفاره هم بدهم يا خير؟

پاسخ : علاوه بر کفاره‌ی تأخير(برای هر روز یک مد طعام، حدود 750 گرم)، بايد قضاي آن را نيز بجا آوريد.
 

تأسیس شرکت به نام معصومین(ع)  (  مسائل متفرقه » احکام خانواده  )  ( بازدید : 187 )


سوال : يکي از مؤمنين اقدام به تأسيس شرکتي تجاري با نام مطهر یکی از معصومین نموده است. نظر به اينکه اين نام بر روي سربرگ‌ها، فاکتور فروش، کارت ويزيت، مهر شرکت و... درج مي‌شود و ممکن است در بلاد غير اسلامي و در دست افراد غير مسلمان هم قرار گيرد و يا حتي دور ريخته شود،‌ مستدعي است بفرماييد: 1) آيا چنين اقدامي هتک حرمت و بي احترامي به نام مقدس این معصوم و خلاف شرع تلقي مي‌شود و يا بلا اشکال است؟ 2) انجام چنين کاري موجب برکت و مبارکي خواهد بود يا خير؟

پاسخ : خیر، چنین اقدامی هتک حرمت محسوب نمی‌شود و اشکالی ندارد و قطعا موجب تبرّک و برکت بیشتر خواهد بود، آری بر دیگران رعایت احترام آن لازم است.
 

احکام خانواده  (  مسائل متفرقه » احکام خانواده  )  ( بازدید : 187 )


سوال : اگر چندين نفر مست باشند و بخواهند با کسي به زور لواط کنند، آن کس صدايش به کسي نمي‌رسد، مي‌تواند تا آنها نزديک او نشده‌اند خود را بکشد تا گرفتار گناه نشود؟

پاسخ : خودکشی در هر حال حرام و از گناهان کبیره است و در فرض سوال باید به جای خودکشی به دفاع از خود به مبارزه باآنان بر خیزد و آنها را بکشد و اگر به دست آنها کشته شود ثواب شهید ان شاءالله نصیب او می‌شود.
 

وقت نماز  (  فقهی » نماز » وقت نماز  )  ( بازدید : 187 )


سوال : اگر اذان به عنوان مثال دقيقا 12:20باشد، چند دقيقه بعد بايد نماز خواند؟ طول يک اذان چقدر است؟

پاسخ : معمولا اذان در اول وقت گفته می‌شود، لذا اگر کسی با شروع اذان اطمینان به دخول وقت پیدا کند می‌تواند بلافاصله بعد از شروع اذان نماز بخواند.
 

دسته بندی اصطلاحات

اصطلاح نامه

تسبيحات اربعه

سبحان الله والحمدلله ولا اله الا الله والله اكبر